Сертифікація готельних послуг

Туристичний бізнес ґрунтується на наданні ряду послуг своїм клієнтам. У число таких послуг входять послуги які надаються власниками готелів та інших місць проживання туристів.

Різнобічний попит на туристичні послуги серед туристичних підприємств в усьому світі створює ситуацію, коли взаємне визнання результатів діяльності різних підприємств сфери туризму, стає необхідним фактом. Найвищим рівнем такого визнання стає сертифікація, яка буде гарантувати, що надається послуга відповідає ряду вимог певної якості.

Отже, можна припустити, що сертифікація являє собою сукупність процедур і ряду дій, які проводяться з метою підтвердження того, що туристичний продукт або послуга будуть відповідати певним технічним умовам і стандартам.

Залежно від того, хто буде проводити сертифікацію, вона буде трьох типів:

 1. самосертификация, яка буде проводитися самим туристичним підприємством – безпосереднім виробником продукції або послуг.
 2. Сертифікація, що проводиться споживачами продукту або послуги.
 3. Сертифікація, яку здійснює третя сторона. Цю сторону представлятиме спеціальна організація, повністю незалежна від виробника і споживача. Цілком зрозуміло, що в міжнародній і вітчизняній практиці найбільшою довірою користуватиметься сертифікація, проведена третьою стороною.

На території України діє обов’язкова і добровільна сертифікації. Обов’язкова сертифікація проводиться уповноваженими на це органами сертифікації. Під час такої сертифікації, проводиться перевірка і випробування туристичного продукту або послуг з метою визначення їх характеристик і показників, з метою подальшого державного нагляду за сертифікаційними виробами.

Добровільна сертифікація, як правило, проводиться з ініціативи суб’єктів господарювання на відповідність продукції ряду вимог, які не є обов’язковими.

Згідно зі статтею 15 Закону України “Про туризм”, всі готельні послуги, які будуть надаватися суб’єктами туристичної діяльності, підлягають обов’язковій сертифікації на відповідність їх вимогам нормативних актів і відповідність вимогам міжнародних стандартів ISO серії 9000.

Правила обов’язкової сертифікації послуг і Правила обов’язкової сертифікації послуг з харчування, затверджені наказом №37 Держкомстандартом України від 27.09.1999 року. У свою чергу Держстандарт України визначив термін обов’язкової сертифікації вказаних послуг – з 01.10.1999 року.

У тому випадку, коли отримано позитивний результат щодо сертифікації суб’єкта туристичної діяльності, йому в установленому порядку видається сертифікат, який підтверджує рівень якості послуг, що надаються.

Сертифікація готельних послуг. Суб’єктами сертифікації є туристичні підприємства, які надають готельні послуги.

Об’єктами сертифікації будуть готельні послуги, які надаються суб’єктами туристичної діяльності. До переліку таких об’єктів входитимуть – готелі, туристичні бази, мотелі, кемпінги, гірські притулки, будинки відпочинку, оздоровчі заклади, місця для короткочасного проживання в інших приміщеннях.

Перелік готельних послуг, які підлягають обов’язковій сертифікації:

 1. Послуги готелів з ресторанами.
 2. Послуги готелів без ресторанів.
 3. Інші місця для короткотермінового проживання, в тому числі:
 • Послуги кемпінгів, в тому числі майданчики для автофургонів.
 • Послуги молодіжних баз та гірських притулків.
 • Послуги центрів і будинків відпочинку.
 1. Послуги дитячих та студентських літніх таборів.
 2. Послуги з надання спальних місць у спальних вагонах та інших транспортних закладах.
 3. Послуги курортних закладів оздоровчого характеру.

Ким видаються сертифікати? Обов’язкову сертифікацію готельних послуг здійснюють органи сертифікації, які отримали акредитацію в Системі сертифікації УкрСЕПРО. Порядок проведення сертифікації передбачає:

 1. Подачу заяви на сертифікацію готельних послуг.
 2. Розгляд та прийняття рішення за заявою. Визначення схеми сертифікації протягом місяця з дня реєстрації заяви.
 3. Проведення перевірок з метою обов’язкової сертифікації.
 4. Проведення аналізу отриманих результатів і ухвалення рішення про можливість видачі сертифіката відповідності та підписання ліцензійної угоди.
 5. Реєстрація сертифіката відповідності.
 6. Подальший технічний нагляд за наданням обов’язкових сертифікованих послуг сертифікованою системою якості надання послуг.

Термін дії сертифіката відповідності буде залежати від встановленої заявником схеми сертифікації. Термін дії може складати – 1 рік, 3 роки, 5 років.

Не пізніше, ніж за три місяці до закінчення терміну дії сертифіката, заявник зобов’язаний подати нову заявку для отримання нового сертифікату на наступний період.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *